Connect with us

Elektrikli Araç Şarj

BAC Mono R: Eşsiz ve Özelleştirilebilir Bir Deneyim

Published

on

BAC, yeni Mono R süper aracını ABD’li YouTuber ve Twitch yayıncısı Jordan Maron’a teslim etti. Özel yüksek performanslı tek kişilik araç, geçen yıl Eylül ayında başlayan eşsiz bir özelleştirme sürecinin sonucudur ve BAC’ın yeni tesisinde, parlak California güneşinde teslim edilmiştir.

Mono R, özel otomotiv sanatının bir örneği olarak, BAC’ın özdeşleştiği olağanüstü el işçiliği seviyesini sürdürmektedir. BAC tasarım ekibi, her müşteriyle yakın çalışarak aracın ilk yaratıcı tasarımını hayata geçirir ve benzersiz, duygusal ve özel bir estetik oluşturur.

BAC’in kurucu ortağı ve tasarım direktörü Ian Briggs, “Jordan’ın hayalini gerçeğe dönüştürmek benim için bir zevkti” dedi. “BAC Mono sahipliği eşsiz bir deneyimdir. Her araç, müşterimizin tam spesifikasyonlarına göre özenle el yapımıdır, hafif ve dinamik olarak dikkat çeken, tamamen kişisel ve satın alabileceğiniz hiçbir şeye benzemeyen bir makinedir.”

Vizyondan gerçeğe BAC tasarım ekibi, bireysel konseptleri gerçeğe dönüştürme konusunda uzmanlar olarak, Jordan’la işbirliği yaparak önerdiği Mono R’yi yaratıcı kısıtlamalar olmaksızın ve teknik sınırlamalar olmadan gerçeğe çevirdi. Her proje adımında, ekip yeni tasarımlar sunarak Jordan’ın Mono R süper aracının ana vizyonunun kusursuz bir varyantını elde etti.

BAC ile özdeşleşmiş köpekbalığı burnundan aerodinamik olarak optimize edilmiş arka kısma kadar, Jordan’ın Mono R’si BAC’ın dünya lideri grafen enfüzyonlu karbon teknolojisini sergileyen üç katlı kırmızı karbon ile özenle işlenmiştir. Estetik kontrast için, Sunburst Gold vurgular dış yüzeye zarif bir şekilde uygulanmıştır; ana gövde ve yan havalandırıcılar boyunca uzanan karakteristik bir parlak ton ve arka kanat kenarlarını ve difüzör uçlarını zarif bir şekilde vurgulayan mat bir renk. Jordan’ın Mono R’si boyunca benzersiz tema devam ederken, BAC’ın öncü karbon hibrit tekerlekleri de Sunburst Gold boyayla tamamlanmıştır.

Altın, Jordan’ın siparişinde akarken, renk şeması gövde işçiliğinden koltukların dikişlerine ve direksiyon tekerleğinin zirvesine geçiş yaparak zarif kokpite zarif bir şekilde uyum sağlar.

Mükemmelliğe Uyarlanmış BAC’ın nihai kişiselleştirme ilkesinin kalbinde, her kokpitin sürücünün etrafında inşa edilmesi, tamamen mükemmel bir uyum sağlamak içindir. Bu düşünceyle, Jordan, BAC mühendislik ekibi tarafından özel bir koltuk tasarımı üretmek ve spesifik vücut konturlarına uygun bir direksiyon tasarlamak için BAC’ın İngiltere’deki son teknoloji merkezine davet edildi.

Jordan, “Hayatta, şeklinize özel olarak kalıplanmış bir araba koltuğunda sürme fırsatınız pek yoktur” dedi. “Bu yüzden böyle yapmazsam, aksi takdirde pişman olurdum. Bu, benim bir arabada sahip olduğum en rahat koltuk oldu.”

Yol ve pistte evde olacak şekilde geliştirilen Mono R, 8,800 dev/dak’a kadar çıkabilen BAC-uyarlamalı doğal emişli 2.5 litrelik bir motorla donatılmıştır ve 343 bg [348 PS] ve 330 Nm tork üretir. Bu, hafif grafen enfüzyonlu karbon yapısıyla birleştiğinde, 0-60 mph’ye 2.5 saniyede ulaşan bir hıza olanak tanır.

Kaliforniya siparişini teslim aldıktan sonra Jordan, dünyanın en ikonik rotalarından bazılarında güneşli bir sürüşe çıkmak üzere hemen yola çıktı. Parıldayan Pasifik Okyanusu açık yola paralel olarak akarken, Jordan, Mono R’ın optimize edilmiş merkezi sürüş pozisyonundan muazzam panoramik manzarayı gözlemleme fırsatı buldu.

Sonuç olarak, “Mono almayı uzun süre düşündüm, ancak gerçekten de kişi alıştıktan sonra alabileceği son adımdır,” diyor.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Elektrikli Araç Şarj

DBE Holding ve Desert Technologies, elektrikli araç şarj istasyonları için güçlerini birleştiriyor

Published

on

By

DBE Holding’in iştiraki GIO Elektrikli Araç Şarj İstasyonları Anonim Şirketi (GIOEV); Desert Technologies ile Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek ve Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’un da katılımıyla düzenlenen ‘Türkiye-Suudi Arabistan Yatırım ve İş Forumu’nda, mutabakat zaptı imzaladı. İmzalanan anlaşmaya göre iki şirket; Orta Doğu, Avrupa ve Afrika bölgelerinde elektrikli araç şarj istasyonlarına yönelik altyapı, inşaat, işletme, yazılım, pazarlama faaliyetleri ve istasyonların enerji yönetimi de dahil olmak üzere elektrikli araç şarj ağlarının genişletilmesi ve işletilmesi konularında iş birliği yapacak.

Yenilenebilir enerji sektöründe faaliyet gösteren ve yenilenebilir enerji üretim ve yönetim teknolojileri konusunda uzmanlaşmış iştirakleri bulunan DBE Holding’in iştiraki GIOEV; Desert Technologies ile Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek ve Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’un da katılımıyla düzenlenen ‘Türkiye-Suudi Arabistan Yatırım ve İş Forumu’nda, mutabakat zaptı imzaladı. DBE Holding Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Taha Pınar ile Desert Technologies CEO’su Khaled Sharbatly arasında imzalanan anlaşmayla birlikte taraflar; Orta Doğu, Avrupa ve Afrika bölgelerinde elektrikli araç şarj istasyonlarına yönelik altyapı, inşaat, işletme, yazılım, pazarlama faaliyetleri ve istasyonların enerji yönetimi de dahil olmak üzere elektrikli araç şarj ağlarının genişletilmesi ve işletilmesi konularında iş birliği yapacak. Orta Doğu, Afrika ve gelişmekte olan Asya ülkelerinin pazarlarında önemli bir oyuncu olan Desert Technologies; akıllı altyapı yatırımlarında uzmanlaşmış, yenilenebilir enerji, dijital enerji, şebekeden bağımsız (off-grid) enerji, teknoloji ve mobilite sınırlarını geliştiren ve bu alanlarda girişimlerde bulunan Suudi Arabistan merkezli bir firmadır. Desert Technologies stratejik ortak girişimi Capton Energy aracılığıyla Siemens Finansal Hizmetler ile birlikte geliştirme projelerine yatırım yapıyor ve Orta Doğu’daki ilk ESG Fonu’nu kurmayı hedefliyor.

Soldan sağa_Mehmet Taha Pınar_Khaled Sharbatly

İmzalanan mutabakat zaptı ile önemli bir adım daha attıklarını ifade eden DBE Holding Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Taha Pınar; küresel bir şirket olma vizyonuyla hareket ettiklerinin altını çizdi. Mehmet Taha Pınar, “Geçtiğimiz dönemde, Dubai’de Siemens ile Orta Doğu’daki potansiyel sürdürülebilirlik projeleri için mühendislik, tedarik ve inşaat (EPC) işleriyle ilgili bir mutabakat zaptı imzalamıştık. Bugün de önemli bir anlaşmanın altına imza atmış olduk. Desert Technologies CEO’su Khaled Sharbatly, Desert Technologies ve Siemens Financial Services’in hayata geçirdiği Capton Energy’nin de CEO’su. 500 milyon dolarlık bütçeye sahip Capton Energy; toplumu, sürdürülebilir bir geleceğe taşımak için tüm çalışmalarını güneş enerjisiyle ilgili altyapı yatırımları sunmaya adamış bir proje geliştirme ve finansman platformu. Geleceğe hazırlıklı olmak için çalışan bir holding olarak ‘yenilikçi’ işlere imza atmaya devam edeceğiz. Enerji üretim ve yönetim teknolojileri geliştirmek ve tüm kullanıcılara yüksek katma değerli modeller sunmak için çıktığımız bu yolda, yeni nesil yenilenebilir enerji alanında öncü olmak için çalışmalarımızı sürdürüyoruz.” dedi.

Continue Reading

Elektrikli Araç Şarj

İngiltere Ulusal Sergi Merkezi’nde Güneş Enerjisiyle Çalışan Şarj İstasyonu 180 Elektrikli Araç İçin Enerji Sağlıyor

Published

on

By

7 Eylül 2023’ten beri faaliyette olan pb pulse Gigahub™, İngiltere’nin en büyük şarj istasyonlarından biridir ve aynı anda 180 elektrikli araca enerji sağlama kapasitesine sahip olan bir 80 KW güneş enerjisi sisteminden beslenmektedir. Dev güneş enerjili çatı, EV Network tarafından Birmingham’daki Ulusal Sergi Merkezi’nde inşa edildi ve Birmingham ve çevresinde güvenilir bir elektrikli araç şarj altyapısı geliştirmeye yönelik önemli bir adım daha atılmış oldu. 80 kWp fotovoltaik sistem, sürdürülebilir enerji çözümleri uzmanı Ineco Energy tarafından gerçekleştirildi ve dünyanın en büyük fotovoltaik modül ve güneş yongaları üreticisi olan LONGi Solar’ın çift yüzlü fotovoltaik modüllerinden kullanıldı. Ayrıca, SolarEdge, akıllı enerji çözümlerini sağlarken Bluetop Solar Parking de şarj istasyonu için güneş enerjili çatı kurulumunu gerçekleştirdi.

Güneş enerjisi, elektrikli araçlara geçişe destek oluyor

Elektrikli araçlara geçiş şimdiye kadar yavaş ilerledi. Bunun başlıca nedenlerinden biri, gelecekteki talebi karşılamak için hızla büyümesi gereken elektrikli araç şarj altyapısının eksikliğidir. Aynı zamanda, sektör, Avrupa’nın karbon salınımını azaltma çabalarını destekleme fikrini, yeşil enerji ile yeşil enerji sağlama fikrini destekleyen çözümler arıyor. Güneş enerjisi, en hızlı büyüyen ve ekonomik yenilenebilir enerji kaynağı olduğundan, gelecekteki tüm elektrikli araç geçişinde önemli bir rol oynayacaktır.

“Ineco Energy’nin Direktörü Angus Rose, “Ulaşımdan kaynaklanan İngiltere’nin toplam emisyonlarının %24’ünden fazlasını oluşturduğu göz önüne alındığında, elektrikli araç altyapısı, İngiltere’nin Sıfır Karbon’a geçişinin vazgeçilmez bir parçasıdır. NEC Gigahub, yılda 7 milyon ziyaretçi ve 60 milyon araç trafiğine sahip olanlar için geleceğin benzin istasyonunun bugünkü halini gösteren örnek bir tesis olacaktır. Gündüzleri yerindeki güneş çatısı da dahil olmak üzere yenilenebilir enerji ile beslenen ve geceleri LED’lerle aydınlatılan şarj istasyonu, temiz ve pratik bir elektrikli araç şarj altyapısı sunar. LONGi Solar, bize son derece güvenilir ve verimli modüller sağlayan güvenilir bir ortak olmuştur. Kurulum için, uygulamaya en yüksek çıktıyı sağlamak amacıyla çift yüzlü güneş panellerini kullanmaya karar verdik,” dedi. Ineco Energy, bugüne kadar temiz ve daha ucuz elektrik üretiminin eşdeğerine denk gelen 13.5 GWH’ten fazla temiz elektrik üreten bir güneş sistemi kurdu.

“LONGi olarak, Birmingham’daki İngiltere otoyol ağındaki bu yeni Gigahub gibi bir projeyi desteklemekten gurur duyuyoruz. LONGi olarak “güneş enerjisi için güneş” konseptini izliyoruz, yani temiz enerjiyi temiz enerji ile üretme fikrini benimsemekteyiz. Elektrikli araçları güneş enerjisiyle şarj etmek, LONGi’nin DNA’sına uygun bir yaklaşımdır,” dedi LONGi’deki İngiltere Satış Müdürü Sean McSorley.

“Bu sitenin oluşturulmasında tedarikçi ve yüklenici seçimimiz kritikti; bir bayrak gemisi sitesi olarak, çok sıkı projelerin zamanında hizmet verdiği en iyi sınıfta hizmeti gerektiriyordu. Bu konuda Ineco ile çalışmak örnek olmuştur, sadece işletme projesini değil, sitenin önemini de anlamaları önemliydi. Birçok hareketli parça olduğundan, esneklik, uzmanlık ve verimlilik büyük talep görüyor. Angus ve Ineco’daki ekip ile çalışmak mükemmel oldu, proje mükemmel bir şekilde teslim edildi ve bize bu inanılmaz tesisi sunma imkanı tanıdı,” dedi The EV Network’ün CEO ve Kurucu Ortağı Reza Shaybani.

2012’den 2022’ye kadar LONGi, 290 GW fotovoltaik ürün üreterek toplamda 1.15 milyon GWh’nin üzerinde bir birikimli temiz enerji üretimine ulaştı. Uluslararası Enerji Ajansı (IEA) tarafından tahmin edilen küresel enerji gridinin ortalama emisyon faktörüne dayanarak, bu, 2022’deki toplam küresel enerji ile ilişkili karbon dioksit (CO2) emisyonlarının %1.46’sını (536 milyon ton) önlemeye eşdeğerdir.

LONGi, “Güneş için güneş” konseptini ilk kez 2018’de 24. Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Konferansı’nda önerdi. Bu konseptin arkasında, temiz enerjiyi temiz enerji ile üretme hedefi yatmaktadır. 2020’de LONGi, sırasıyla RE100, EP100, EV100 girişimlerine katılarak ve SBTi’ye katılarak tüm dört küresel girişime katılan ilk Çinli şirket oldu. Bu yıl, LONGi’nin yakın dönem hedefi, Paris Anlaşması’ndaki 1.5°C hedefiyle uyumlu olan SBTi tarafından onaylandı.

Continue Reading

Elektrikli Araç Bataryası

Batarya üretimine 5.6 milyar dolar ayıran Toyota’dan, yeni nesil batarya teknolojisi

Published

on

By


Tam elektrikli araçlarına batarya tedarik etmek üzere Japonya ve Amerika’da batarya üretimi için 5.6 milyar dolarlık bütçe ayıran Toyota, menzili 1.200 kilometreye kadar çıkarabilecek yeni nesil batarya teknolojisini duyurdu.

Geçtiğimiz yıllarda elektrikli araçlarına batarya tedarik etmek üzere Japonya ve Amerika’da batarya üretimi için 5.6 milyar dolarlık yatırım gerçekleştirme kararı alan ve elektrikli araçlara olan artan talebi karşılayacak olan bu üretim tesislerinin 2024 ve 2026 arasında faaliyete geçirmeyi hedefleyen Toyota, yeni nesil batarya teknolojisini tanıttı. Küresel otomobil üreticisi Toyota, batarya teknolojisinde gerçekleştirdiği yatırımların ardından elektrikli araç bataryalarının menzil, boyut, maliyet ve ağırlığında önemli iyileştirmeler hedeflediğini açıkladı.

2026’dan itibaren daha uzun menzil ve daha hızlı şarj imkanı sunan katı hal bataryalarını piyasaya sürmeyi hedefleyen Toyota, yeni batarya teknolojisiyle birlikte 1.200 kilometreye kadar menzil, 10 dakika içerisinde hızlı şarj sunabilecek.

Continue Reading

Trentler