Connect with us

Published

on

Carlton Power’ın büyük Manchester’daki Trafford Low Carbon Energy Park’ında inşa edeceği dünyanın en büyük enerji depolama projesi, planlama onayını aldı. 750 milyon sterlinlik proje ile 1 GW’lik batarya inşa edilecek.

Birleşik Krallık’ın bağımsız enerji altyapısı geliştirme şirketi Carlton Power, büyük Manchester’daki Trafford Low Carbon Energy Park’ında yer alan 1GW (1040MW / 2080MWh) gücündeki dünyanın en büyük Batarya Enerji Depolama Projesi (BESS) için planlama izni aldı.  750 milyon sterlinlik BESS projesi, Kuzey Batı İngiltere’deki enerji sisteminin güvenliğini ve dayanıklılığını güçlendirecek ve bölgedeki enerji dönüşümünü ve yenilenebilir enerji üretiminin büyümesini destekleyecek.

BESS için planlama izni, yerel planlama otoritesi olan Trafford Konseyi tarafından verildi. Nihai yatırım kararına bağlı olarak, batarya depolama planının inşaatına 2024’ün ilk çeyreğinde başlanması ve 2025’in son çeyreğinde ticari işletmeye girmesi bekleniyor.  Carlton Power, Trafford BESS’i finanse etmek, inşa etmek ve işletmek için şirketlerle ileri düzeyde görüşmelere devam ediyor.

Trafford BESS, Carlton Power’ın Manchester’ın 8 mil güneyindeki 12 hektarlık Trafford Low Carbon Energy Park için onaylanan ikinci büyük enerji projesini oluşturuyor. Diğeri ise, Carlton’ın 200 MW’lık Trafford Yeşil Hidrojen projesi. Bu projenin de 15-20 MW’lık ilk aşamasının 2025 yılının 4. çeyreğinde ticari faaliyete geçmesi planlanıyor.

Mart 2023’te Birleşik Krallık Enerji Güvenliği ve Net Sıfır Departmanı (DESNZ), ilk Hidrojen Tahsis Turu’nda (HAR1) Hükümetin Hidrojen İş Modeli / Net Sıfır Hidrojen Fonu’ndan mali destek almak için 50 milyon sterlinlik yeşil hidrojen ilk aşamasını listeye aldı. Trafford Yeşil Hidrojen (200MW) Eylül 2022’de Trafford Konseyi tarafından onaylandı ve Birleşik Krallık’ın en büyük onaylı yeşil hidrojen projesi oldu.  Carlton Power ayrıca, kısa süre önce Trafford sahasında Birleşik Krallık’ın ilk hidrojen boru hatlarından biri için planlama izni aldı.

Carlton Power’ın iki projesine ek olarak, Highview Power Storage Inc. 1991 yılına kadar Carrington kömürlü termik santralinin bulunduğu Trafford Low Carbon Energy Park’ında 250 milyon sterlin değerinde 250 MWh uzun süreli, kriyojenik enerji depolama sistemi olan dünyanın ilk ticari sıvı hava depolama projesini inşa etmeyi ve işletmeyi planlıyor. Trafford Low Carbon Energy Park, Manchester gemi kanalına ve 2016 yılında faaliyete geçen 750 milyon sterlinlik Carrington esnek gaz yakıtlı elektrik santraline yakın bir konumda yer alıyor.

Konuyla ilgili açıklama yapan Carlton Power’ın Kurucusu ve İcra Kurulu Başkanı Keith Clarke, “Carlton Power 2008 yılında eski kömür yakıtlı elektrik santralini, sahayı yeni enerji projeleri için yeniden geliştirmek üzere satın aldı.  BESS’in onaylanmasıyla birlikte sahanın toplam yatırım değeri 2 milyar £’a ulaşacak ve bu da büyük Manchester bölgesine önemli ekonomik faydalar sağlayacak ve bölgesel net sıfır hedeflerine ulaşılmasına yardımcı olacaktır.  Trafford Low Carbon Energy Park’ında önümüzdeki 2-5 yıl içinde yapılacak yatırım, Carlton’un uzun vadeli vizyonunu ve Trafford sahasına yeniden enerji verme konusundaki kararlılığını göstermektedir” ifadelerini kullandı.

Trafford Konseyi Başkanı ve büyük Manchester Yeşil Şehir-Bölge Başkanı olan Meclis Üyesi Tom Ross ise, şunları söyledi “Trafford BESS, Trafford Yeşil Hidrojen planıyla birlikte Trafford ve Greater Manchester’ı Birleşik Krallık’ın enerji dönüşümünün ön saflarına yerleştiriyor. Bu iki proje, Trafford Konseyi’nin kurumsal önceliklerinden biri olan iklim krizinin ele alınmasına yardımcı olacak ve bölgemizin 2038 yılına kadar net sıfır karbon emisyonu hedefine ulaşma planını destekleyecektir.  Carlton Power’ın Trafford Düşük Karbon Enerji Parkını geliştirirken ortaya koyduğu uzun vadeli vizyonu alkışlıyorum.”

Konuyla ilgili açıklama yapan bir diğer isim olan Carlton Power’ın Avrupa BESS Geliştirme Başkanı Chris McKerrow, “BESS planımız Kuzey Batı’nın enerji sisteminin esnekliğine önemli bir katkı sağlayacak ve yeşil hidrojen planımız ve kriyobatarya projemizle birlikte Trafford Park’ın bölgedeki enerji dönüşümü ve Net Sıfır’a doğru yolculuk için öneminin altını çiziyor. Trafford Konseyi ve Greater Manchester Birleşik Otoritesi gibi diğer yerel kuruluşlar, BESS ve yeşil hidrojen planının enerji dönüşümü, iç yatırım ve çoğu 20 yılı aşkın süredir boş olan arazinin yenilenmesi açısından önemini kabul ediyor. Dünyanın en büyük BESS’i için planlama onayı almış olmaktan büyük memnuniyet duyuyoruz ve şimdi odak noktamız finansman ve projenin inşası” şeklinde konuştu.

Kaynak: https://www.carltonpower.co.uk/news/carlton-power-secures-planning-consent-for-worlds-largest-battery-energy-storage-scheme

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Depolama Yöntemleri

Genç Bilim İnsanı Geleceğin Enerji Depolama Teknolojisi Çalışmalarına Boğaziçi’nde Devam Ediyor

Published

on

By

Kimya Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Müslüm Demir, süper kapasitörler için özel elektrotlar geliştirdiği çalışmalarına Boğaziçi Üniversitesi’nde devam ediyor. Bilim insanı geçen yıl Japonya Bilimi Teşvik Topluluğu tarafından proje ödülüne layık görülen ve TÜBİTAK 2247-D Ulusal Genç Araştırmacılar Programı tarafından desteklenen projesiyle; hızlı şarj edilebilen, esnek ve uzun raf ömrü olan sahip yeni nesil süper kapasitörler geliştiriyor.

TÜBİTAK 2247-D Ulusal Genç Araştırmacılar Programı tarafından desteklenen projenin Ar-Ge çalışmalarına 2023’ten beri Boğaziçi Üniversitesi’nde devam eden Boğaziçi Üniversitesi Doç. Dr. Müslüm Demir, geleceğin süper kapasitör enerji depolama sistemlerinde kullanılacak gelişmiş elektrotlar üzerinde çalışıyor.

“Boğaziçi’nde araştırma olanakları çok gelişmiş”
Boğaziçi Üniversitesi’ni araştırma altyapısı ve iletişim kanalları nedeniyle tercih ettiğini belirten Demir, çalışmalarını Boğaziçi’ne taşıma nedenini ise şöyle anlatıyor: “Boğaziçi Üniversitesi çok köklü bir üniversite. Çalışma, araştırma altyapı olanakları çok geniş. Ayrıca diğer üniversitelerin ve ülkelerin akademisyeni ve bilim camiası ile sıkı bir iletişim ağı bulunuyor. Tüm bu olanakları bir arada değerlendirdiğimde tercihim Boğaziçi Üniversitesi oldu ve 2023 yılı sonunda Boğaziçi Üniversitesi’ne geldim.”

“Gelişmiş elektrotlarda çok büyük yol kat ettik”
TÜBİTAK 2247-D Ulusal Genç Araştırmacılar Programı tarafından desteklenen 36 aylık projesinde ilk yılı tamamladığını belirten Doç. Dr. Demir, Boğaziçi Üniversitesi’nde gelişmiş prototipler için Ar-Ge çalışmalarının devam ettiğini ve büyük yol kat ettiklerini ifade ediyor. Geleceğin enerji sistemlerini destekleyecek bu yeni nesil elektrotların kullanım alanlarının çok geniş olduğunu kaydeden bilim insanı, “Proje kapsamında çalışmalarımıza iki doktora sonrası araştırmacı, üç lisansüstü ve iki lisans öğrencisiyle devam ediyoruz. Özetle süper kapasitör enerji depolama sistemleri için esnek elektrot geliştiriyoruz. Bu yeni nesil süper kapasitörler elektrikli araç, elektronik cihaz ve yenilenebilir enerji gibi birçok alanda kullanılabilecek enerji depolama sistemlerinin yapıtaşları olarak tanımlanabilir. Projede çok büyük bir yol kat ettiğimizi söyleyebilirim. Şimdi prototipler üzerinde çalışıyoruz. Bununla birlikte bu konuda birçok makalemiz ve patent başvuru süreçleri de devam ediyor” diye konuştu.

“Uluslararası alanda da dikkat çekti”
Doç. Dr. Müslüm Demir, Japonya Bilimi Teşvik Topluluğu tarafından 2008’den beri Asya ve Afrika’da genç bilim insanlarını desteklemek için düzenlenen 14’üncü Hope Toplantısı’nda en iyi proje ödülüne layık görüldüğünü ve uluslararası alanda da dikkat çektiğini ifade ederek şu ifadeleri kullandı:
“2023’te Japonya Bilimi Teşvik Topluluğu tarafından düzenlenen 14’üncü Hope Toplantısı’na davet edildim. Her ülkeden iki genç akademisyenin yer aldığı bu programa Türkiye’den ben seçildim. Hope Toplantısı’nda Nobel ödüllü insanları ile genç akademisyenler bir araya geliyor ve dünyadaki bilimsel gelişmelerin ele alınacağı bilimsel platform oluşturuluyor. Bu toplantıda projem, Nobelli bilim insanlarından oluşan bir jüri tarafından en iyi proje ödülüne layık görüldü. Uluslararası alanda projemin takdir görmesi beni ayrıca motive etti.”

Continue Reading

Depolama Yöntemleri

Kontrolmatik ‘Dünyanın En Büyük 22’nci Sistem Entegratörü’ Oldu

Published

on

By

Kontrolmatik ‘Dünyanın En Büyük 22’nci Sistem Entegratörü’ Oldu

Kurulduğu 2008 yılından bu yana emin adımlarla büyüyen ve Türkiye’nin yanı sıra Avrupa, Asya, Amerika, Ortadoğu ve Afrika’da 33’ten fazla ülkede, kamu ve özel sektörde 300’ün üzerinde başarılı projeye imza atan Kontrolmatik Teknoloji, CFE Medya ve Teknoloji’nin yayınladığı dünyanın en büyük sistem entegratörleri listesinde yerini 28’inci sıradan 22’nci sıraya taşıyarak yeni bir başarıya imza attı.

2021 yılı Ekim ayında Borsa İstanbul’da halka arz edilen yeni nesil teknoloji şirketi Kontrolmatik Teknoloji, gösterdiği performansla dünya genelindeki yerini sağlamlaştırmaya devam ediyor. Kontrolmatik, enerji ve teknoloji sektörlerine katma değerli ürün ve servisler sunan bir mühendislik şirketi, sistem entegratörü, teknolojik ürün ve çözümler şirketi olarak faaliyet gösteriyor.

Kendi alanında dünyanın en prestijli yayınlarından biri olan CFE Medya ve Teknoloji’nin yayınladığı “Dünyanın En Büyük Sistem Entegratörleri” listesinde son iki yıldır 28. sırada bulunan Kontrolmatik, yayının yaptığı son değerlendirmede 22. sıraya yükseldi. Şirket söz konusu listeye ilk olarak 2018 yılında 37. sıradan girmişti. Son dönemde yaptığı kararlı ve planlı atılımlarla yerini sağlamlaştıran şirketin bir sonraki hedefi dünyanın en büyük ilk 20 sistem entegratörü listesinde yer almak olacak.

Konuyla ilgili bir demeç veren Kontrolmatik Genel Müdürü Osman Şahin Köşker; “Bu liste bazında baktığımızda bu yolculuk 2018 yılından bu yana devam ediyor, ilk olarak 2018’de bu listede yer bulduk. Sektörümüzün küresel olarak en prestijli yayınlarından biri tarafından sıralamada giderek yükseldiğimiz bir listede yer almak motivasyonumuzu yükselten bir faktör. Biz bu listede Kontrolmatik Teknoloji’den ziyade ülkemizi temsil ediyoruz ve bundan gurur duyuyoruz. Bundan sonraki adımlarda önce ilk 20’de, daha sonra da arayı hiç açmadan ilk 10’da yer bulmak adına çalışmaya devam edeceğiz” şeklinde konuştu.

Continue Reading

Depolama Yöntemleri

FOX ESS ve ASUNIM, Türkiye ve İberya pazarlarına invertör ve enerji depolama çözümleri tedarik sözleşmesi imzaladı

Published

on

By

Dünyanın farklı bölgelerindeki ofisleri aracılığıyla kazandığı deneyim ve başarıyla tamamlanmış sayısız uluslararası referanslar ile fotovoltaik güneş enerjisi alanında anahtar teslim kurulum (EPC) hizmeti veren ASUNIM, invertör ve enerji depolaması çözümleri alanında dünya çapında lider FOX ESS’nin kurumsal ortakları arasına katıldı.  Yapılan anlaşma ile ASUNIM; Fox ESS’nin invertör, enerji depolama ve EV şarj cihazlarından oluşan ürün portfolyosunun Türkiye, Portekiz ve İspanya’daki distribütörü oldu.

İmza törenine ASUNIM Grup Direktörü Andreas Schuenhoff, ASUNIM Türkiye Yönetim Kurulu Başkanı Umut Gürbüz, FOX ESS Satış Merkezi Genel Müdür Yardımcısı Henry Chen ve Ülke Müdürü Barış Sözener katıldı.

ASUNIM Grup Direktörü Andreas Schuenhoff “2024 yaklaşırken FOX ESS ile yapılan bu stratejik anlaşma için mutluyuz. FOX ESS’nin, ASUNIM’in invertörler ve yüksek güçlü ve rekabetçi batarya depolama çözümleri için güvenilir ve son teknoloji çözümler alanında lider olma vizyonunu paylaştığına inanıyoruz” dedi.

ASUNIM Türkiye Yönetim Kurulu Başkanı Umut Gürbüz, “Bu önemli anlaşma ile Türkiye’nin dört bir yanındaki ekiplerimiz FOX ESS’yi Türkiye pazarına getirmek için çok çalışacak. Çözümlerinin mevcut ve gelecekteki talebe ve iklim koşullarına çok iyi uyum sağladığına inanıyoruz” açıklamasında bulundu.

FOX ESS Satıştan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Henry Chen, “FOX ESS olarak, ASUNIM ile uzun vadeli bir iş birliği kurmaktan ve uluslararası enerji projelerine birlikte katılmaktan onur ve heyecan duyuyoruz. Yenilikçi invertörlerimizi ve enerji depolama çözümlerimizi ASUNIM ile birlikte uluslararası pazarlara sunmayı planlıyoruz. ASUNIM, müşterilerine en üst seviye mühendislik hizmeti ve destek sağlıyor; bu da faaliyet gösterdikleri bölgede stratejik ortak olarak kendilerini seçmemizin ana sebeplerinden birisi oldu” ifadelerini kullandı.

Continue Reading

Trentler