Connect with us

Etkinlikler

Kontrolmatik ve CHINT’ten 30 Milyon Dolarlık Dev Yatırım: Türkiye’de Yeni Yüksek Gerilim Gaz-İzole Şalt (GIS) Ekipmanları Üretim Tesisi

Published

on

Kontrolmatik Teknoloji, yüksek teknoloji odaklı ve elektrifikasyona dönük ürün ve hizmetleri artırmaya yönelik yatırım stratejisi kapsamında Polatlı/Ankara ‘da ‘Kontrolmatik’ markası ile Yüksek Gerilim Gaz İzoleli Şalt (GIS) Ekipmanları üretimi yapacak. İki ayrı fazda ve yaklaşık 30 Milyon Amerikan doları yatırımla gerçekleştirilmesi planlanan üretim tesisi için ürün teknolojisinin Türkiye’de seri üretilmesi kararı alındı ve bu çerçevede CHINT Electric ile bir anlaşma imzalandı.

Global bir elektrik/enerji şirketi olan CHINT Electric 140’tan fazla ülkede, 1000 kV’a kadar birçok elektrik ekipmanlarını üreten tesislere sahip T&D (İletim ve Dağıtım) ürünleri ile hizmet veriyor. Bu geniş ürün portföyünün içerisinde Hava İzoleli ve Gaz İzoleli Yüksek Gerilim Şalt Ekipmanları’nı da portföyünde bulunduran CHINT Electric, bu ürün gruplarından Yüksek Gerilim Gaz İzoleli Yüksek Gerilim ürünleri kapsamında Kontrolmatik ile yerel üretimi desteklemek üzere lisans anlaşması imzaladı. 245 kV Yüksek Gerilim Gaz İzoleli Şalt Ekipmanı üretimine yönelik anlaşma, ürüne ve tesisin kurulumuna yönelik mühendislik ve üretim konularında teknoloji transferini ve lisanslamayı içeriyor.

Yalnızca Ar-Ge’ye 5 milyon dolar harcandı!
Kurulmasına karar verilen tesiste üretilecek olan ürün gamı için Kontrolmatik tarafında yaklaşık 1,5 yıldır yoğun Ar-Ge, Mühendislik ve prototip çalışmaları yürütülüyordu. Yaklaşık 5 milyon Amerikan doları harcama ile tamamlanan bu ön çalışmalar sonrası Kontrolmatik’in mevcut tesisinde üretilen prototipler uluslararası sertifikasyon almak üzere akredite kuruluşlara gerekli testler için gönderilmişti. Testlerin Ocak 2024 içerisinde tamamlanması ve seri üretimin de 2024’ün ikinci çeyreğinde başlaması bekleniyor.

Kurulmasına karar verilen tesiste üretilecek ürün gamı, bu gerilim seviyesinde Türkiye ve yakın coğrafyada bir ilk olacak ve ürün hem ithal ikamesi hem de ihracat girdisi açısından ülke ekonomisine önemli katkılar sağlayacak.

Bu anlaşmanın yanı sıra CHINT Electric’le, şirketin ürün portföyündeki diğer şalt ve elektrifikasyon ekipmanlarının Kontrolmatik markası ile üretilebilmesine yönelik stratejik partnerlik konusunda da bir ‘iyi niyet anlaşması’ daha imzalandı.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Etkinlikler

Batarya Teknolojileri Zirvesi: Sektörün Yenilikçi Buluşması

Published

on

By

Bu yıl ilk defa zirve formatı ile düzenlenecek olan Batarya Teknolojileri Zirvesi, 22-23 Kasım 2023 tarihlerinde Bilişim Vadisi’nde gerçekleşecek.

Bu önemli etkinlik, sektörün uluslararası önde gelen isimlerini ve yaratıcı düşünce liderlerini bir araya getirerek son teknolojik gelişmeleri ve küresel perspektifleri paylaşmayı amaçlamaktadır. Uzman konuşmacıların kapsamlı sunumları ve sektör liderlerinin ileri görüşlü yaklaşımlarıyla, katılımcılar için unutulmaz bir deneyim sunacak.

Batarya Teknolojileri Zirvesi, hammadde işleme süreçlerinden hücre üretim tekniklerine, sıradışı batarya uygulamalarından sürdürülebilir atık yönetim stratejilerine, gelişmiş şarj sistemlerinden kapsamlı test ve sertifikasyon süreçlerine kadar geniş bir yelpazede konuları ele alacaktır.

Ayrıca, Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi tarafından desteklenen bu zirveye, TBMM Sanayi, Ticaret, Enerji, Tabii Kaynaklar, Bilgi ve Teknoloji Komisyonu Başkanı Sayın Mustafa Varank’ın katılacağını memnuniyetle duyuruyoruz.

PİLDER yetkilileri tarafından bildirildiğine göre, kayıtlar yoğun bir şekilde devam ediyor. Bu önemli sektör etkinliğini kaçırmamak için kaydınızı hemen tamamlamanızı tavsiye ederiz.

Daha fazla bilgi edinmek ve kayıt işlemlerinizi tamamlamak için lütfen Batarya Teknolojileri Zirvesi web sayfasını ziyaret ediniz:
https://www.battery-technologies-summit.com

Continue Reading

Trentler